Mrożenie gotowych potraw oraz wielu produktów spożywczych to sprawdzona metoda na to, aby przedłużyć ich termin do spożycia, a tym samym zapobiegać rozwojowi bakterii bądź pleśni. Wiele osób uważa jednak, że dostępne w niemal każdym markecie popularne mrożonki nie powinny być składnikiem zdrowej diety, ponieważ nie zawierają cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych, które znajdziemy w ich świeżych odpowiednikach.

Dotyczy to przede wszystkim warzyw, które zostały zamrożone, aby następnie można je było wykorzystać do gotowania głównie w okresie zimowym, kiedy to dostęp do wielu świeżych warzyw i owoców jest często bardzo mocno ograniczony. W niniejszym wpisie rozprawimy się z popularnymi mitami dotyczącymi tego, czy żywność mrożone zawsze musi być mniej wartościowa. Dowiedz się zatem, czy mrożone warzywa są zdrowe, jakie z nich można mrozić, a także jak robić to prawidłowo.

Mrożone warzywa i owoce - czy są zdrowe?

Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że warzywa i owoce stanowią podstawę zdrowej diety. Warto jeść je surowe, ale również jako dodatek do wielu potraw. Zawierają one między innymi witaminy z grupy B (głównie natka pietruszki, brokuły, brukselka, pomarańcze) oraz cenne dla naszego zdrowia składniki mineralne. Przez długi okres w roku dostęp do świeżych owoców i warzyw jest jednak dość utrudniony i wówczas pojawia się dylemat, czy warto sięgnąć po ich mrożone odpowiedniki. Czy znajdziemy w nich te same cenne składniki, co w produktach świeżych?

Warto wiedzieć, że mrożone owoce i warzywa posiadają taką samą zawartość witamin czy innych składników, co świeże produkty. Proces mrożenia to bardzo dobra metoda przechowywania żywności, która pozwala na zachowania ich najważniejszych wartości. Wiele osób obawia się jednak tego, że w czasie mrożenia dochodzi do strat cennych składników, jednak od razu trzeba zaznaczyć, że ubytek ten jest bardzo niewielki. Starty wartości odżywczych (witamin i składników mineralnych) można porównać do tych, jakie odnotowywane są w czasie transportu świeżej żywności.

Jak mrozić warzywa?

Kolejna kwestia dotyczy tego, jak prawidłowo mrozić warzywa lub owoce. Najlepiej robić to szybko, od razu po zerwaniu. W profesjonalnej gastronomii - do nagłego obniżenia temperatury produktów spożywczych - wykorzystuje się zaawansowane urządzenia, jak na przykład zamrażarki gastronomiczne. Bardzo skuteczne są specjalne zamrażarki szokowe (tzw. szokówki). Ekspresowo obniżają one temperaturę gotowych potraw albo produktów spożywczych.

Jakich warzyw nie należy mrozić?

Zamrażanie warzyw to bardzo dobra metoda na to, aby przedłużyć ich przydatność do spożycia, a jednocześnie zachować najważniejsze właściwości, walory smakowe czy wygląd. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie warzywa nadają się do mrożenia. Wśród nich znajdują się między innymi ogórki oraz pomidory. Zawierają dużą ilość wody, dlatego po rozmrożeniu uzyskamy papkę, a nie wartościową mrożonkę. W tym przypadku znacznie lepiej zrobić przetwory, którymi będziemy mogli się rozkoszować (bez straty witamin i wyjątkowego smaku).

Mrożenie nie sprawdza się też w przypadku warzyw takich, jak sałata, rzodkiewka, czosnek, bakłażan czy świeża cebula. Tutaj lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na susze warzywne.

Jakie warzywa można mrozić?

Jeżeli chodzi o warzywa idealne to mrożenia, to przede wszystkim są to: marchewka, seler, pietruszka, szpinak, por, bób czy papryka. To ostatnie warzywo wcześniej należy oczywiście oczyścić z ogonków i nasion. Najlepiej, aby były one świeże. Absolutnie nie należy mrozić warzyw zepsutych lub z oznakami pleśni.

Kolejną grupę stanowią warzywa z jadalnymi kwiatami, jak kalafior i brokuły. Przed zamrożeniem należy je jednak podzielić na mniejsze różyczki, co potem ułatwi nam później odmierzenie ich odpowiedniej porcji.

Warzywa do mrożenia po obróbce termicznej

Istnieje też grupa warzyw, które przed zamrożeniem należy blanszować. Pozwala to po rozmrożeniu zachować ich kształt oraz kolor. Tu wskazać należy m.in. następujące warzywa: fasolka szparagowa, brukselka, kolba kukurydzy, groszek czy jarmuż.