Pieczenie i gotowanie w piecu konwekcyjno-parowym to bardzo często stosowana praktyka. Dzięki temu urządzeniu potrawy zachowują swój wyjątkowy smak, zapach oraz walory estetyczne, co możliwe jest z kolei między innymi dzięki precyzyjnej kontroli temperatury oraz wilgotności.

Piec konwekcyjno-parowy stał się niemal obowiązkowym wyposażeniem wielu restauracji czy barów. W poniższym wpisie przedstawiamy, jak wykorzystać jego potencjał do pieczenia i gotowania.

Pieczenie w piecu konwekcyjno-parowym

Sekret idealnego pieczenia opiera się głównie na tym, jak działa piec konwekcyjno-parowy. Wspomniane urządzenie łączy bowiem technologię konwekcji (obieg ciepłego powietrza) z gotowaniem na parze. Pozwala to kontrolować zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Ma to ogromne znaczenie między innymi, kiedy przyrządzamy potrawy mięsne, które powinny zachować swoją soczystość i delikatność. Metoda konwekcyjno-parowa sprawdza się też świetnie w czasie przygotowywania różnego rodzaju wypieku - od ciast, aż po chleby, bułki czy słodkie przekąski. To właśnie dlatego wspomniane piece są często stosowane w piekarniach oraz cukierniach.

Podczas przygotowywania dań, ciepłe powietrze przepływa równomiernie przez całe jedzenie, dzięki czemu pieczenie jest równomierne, a potrawa wypieczona z każdej strony. Dodatkowa para wpływa z kolei pozytywnie na soczysty smak. Potrawy czy wypieki nie są suche, co wpływa na ich chrupkość.

Trzeba podkreślić, że pieczenie to bardzo popularna technika, która stosowana jest chyba w każdej kuchni. W ostatnim czasie zdobywa uznanie też w przypadku dań wegetariańskich. Dobry piec konwekcyjno-parowy sprawia, że pieczenie będzie nie tylko efektywne, ale też szybkie. Nie ma to jednak negatywnego wpływu na jakość potraw, które zawsze smakują wyśmienicie. Mięso zawsze będzie miało chrupiącą, złocistą skórkę, a ryba będzie delikatna i nie będzie się rozpadać.

Gotowanie w piecu konwekcyjno-parowym

Gotowanie w piecu konwekcyjno-parowym odbywa się z wykorzystaniem specjalnych blach GN, do których wkłada się woreczki z produktami. Blachy wypełnione są wodą, a temperaturę można bardzo precyzyjnie kontrolować. Szczególnie warto zwrócić uwagę na gotowanie na parze w takim piecu.

Zastosowanie pieca konwekcyjno-parowego do takiego gotowania pozwala zachować więcej witamin oraz minerałów. Ma to znaczenie przede wszystkim, kiedy przyrządzamy warzywa i zależy nam na tym, aby podczas obróbki cieplnej nie straciły one swoich najważniejszych składników odżywczych. Również czas przygotowania jest tutaj krótszy, na co warto zwrócić uwagę.

Zalety pieczenia i gotowania w piecu konwekcyjno-parowym

Istnieje wiele powodów, dla których pieczenie oraz gotowanie potraw w piecu konwekcyjno-parowym cieszy się tak dużą popularnością nie tylko w profesjonalnej gastronomii. Przede wszystkim w ten sposób możemy przygotowywać kilka dań jednocześnie, co jest niezwykłą oszczędnością czasu, ale też energii. Zawodowi szefowie kuchni doceniają to przede wszystkim w czasie organizacji dużych imprez, kiedy to potrawy muszą być wydawane w ustalonym czasie. Często mają oni niewielką przerwę między wydaniem pierwszego a drugiego dania. Gotowanie we wspomnianym piecu sprawia, że wszystko zostanie przygotowane w ustalonym terminie, a wydawane posiłki będą ciepłe i smaczne.

Kolejny powód to wykorzystanie pieca do różnorodnych technik obróbki termicznej. To wielozadaniowe urządzenie posłuży nam do gotowania na parze i w niskiej temperaturze, pieczenia, blanszowania, grillowania, czy też odgrzewania. Te metody stosowane są chyba w każdej profesjonalnej kuchni, a od teraz można je wprowadzić w życie, wykorzystując do tego tylko jedno urządzenie.

W świecie gastronomii priorytetem jest jednak efekt końcowy, czyli to, jak smakują oraz wyglądają dania. Piec konwekcyjno-parowy pozwala zachować wilgotność oraz soczystość potrawy, co ma duże znaczenie głównie w przypadku, kiedy chcemy przyrządzić idealne mięso albo ryby. Niezwykle ważne jest też, że zapachy nie mieszają się między potrawami, dlatego za jednym razem przygotujemy soczyste i delikatne udko z kurczaka, jak i delikatne warzywa, które podamy jako dodatek lub danie wegetariańskie. Wielu kucharzy jest zdania, że użycie pieca konwekcyjno-parowego znacznie poprawia komfort codziennej pracy, co nie pozostaje bez znaczenia dla prestiżu lokalu gastronomicznego.

Piece konwekcyjno-parowe coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko w profesjonalnej gastronomii, ale też wielu domowych kuchniach. To przykład wielozadaniowych urządzeń gastronomicznych, w których można przygotować dowolną potrawę z zachowaniem jej idealnego smaku, zapachu czy wartości odżywczych.