Jedzenie typu fast food cieszy się niesłabnącą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z tego, że zamówiony posiłek możemy otrzymać bardzo szybko, a miejsc, gdzie serwowane są fast foody jest naprawdę sporo. Nie bez znaczenia pozostaje również cena, ponieważ zazwyczaj nie jest ona zbyt wysoka. W parze z tym idzie jednak również niska jakość produktów, jakie używane są do przyrządzania potraw. W kontekście fast foodów często mówi się o ich negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Regularne spożywanie tak kalorycznych dań prowadzi między innymi do otyłości, dlatego warto ograniczyć ich ilość w naszej diecie, a także zmienić nawyki żywieniowe.

Wiele osób zastanawia się przykładowo nad tym, czy pizza to fast food? Czy ten popularny placek rodem ze słonecznej Italii, który możemy kupić zarówno w markecie, barach szybkiej obsługi, jak i najlepszych włoskich restauracjach, należy do jedzenia typu fast food? A jeżeli tak - to czy pizza może być zdrowa i jak sprawić, aby tak się stało? Poniżej kilka faktów o pizzy.

Czy pizza jest fast foodem?

Trzeba przyznać, że pizza to przykład dania, które zrobiło zawrotną karierę chyba na całym świecie. Początkowo była przede wszystkim jedzeniem biednych ludzi, którzy na wypalane w piecu placki kładli to, co akurat znajdowało się pod ręką. Najpopularniejsza pizza, czyli margherita, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1889 roku, kiedy to włoski kucharz Raffaele Esposito, zaserwował ją królowej Małgorzacie. Jego wypiek posiadał zaledwie trzy dodatki, a mianowicie pomidory, mozzarellę i bazylię - czyli składniki, których kolory nawiązywały do włoskiej flagi. Danie okazało się strzałem w dziesiątkę i obecnie jest niemal synonimem włoskiej kuchni. Wracając jednak do temu, czy pizza to rzeczywiście fast food?

Na początku trzeba wiedzieć, że określenie fast food odnosi się do serwowanych na szybko dań, które są kaloryczne i z reguły przyrządzane z niskiej jakości produktów. W fast foodach znajdziemy dodatki sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i soli. Jeżeli chodzi o pizzę, to tutaj sprawa trochę się komplikuje. Mrożone produkty dostępne w sklepie z pewnością będą przykładem fast foodów. Podobnie z pizzą serwowaną w barze szybkiej obsługi. Świeżo wypiekana pizza serwowana w dobrej restauracji albo pizzerii to jednak nieco inna sprawa. Świeże warzywa, plasterki mozzarelli, aromatyczny sos pomidorowy i ciasto - to sekrety pizzy, która jest nie tylko pyszna, ale dodatkowo znacznie lepsza dla naszego zdrowia niż dania mrożone czy dostępne w wielu sieciówkach.

Sekrety idealnej pizzy

Czy pizza to fast food? W pewnym sensie tak, bowiem jeden kawałek to nawet 300 kalorii. Jest jednak wiele sposobów na to, aby popularne włoskie danie było znacznie mniej kaloryczne i bardziej wartościowe. Przede wszystkim, zamiast gotowych mrożonych dań, jakie dostępne są w niemal każdym supermarkecie, lepiej przyrządzić pizzę samodzielnie albo wybrać dobrą pizzę z restauracji. Ta z pieca opalanego drewnem, ze świeżych składników, z aromatycznym sosem pomidorowym, ziołami i warzywami, nie tylko dostarczy nam składników odżywczych, ale też będzie znacznie mniej kaloryczna.

Zachwycające posiłki to także sposób ich przygotowania i między innymi wyposażenie pizzerii. Również ono ma wpływ na to, jak ostatecznie będzie smakować ciasto. Żywność przygotowywana zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej to zupełnie coś innego niż gotowce ze sklepu.

Rodzaje pizzy włoskiej

Za ojczyznę pizzy uznawany jest Neapol. Z tego też miasta pochodzi jej najsłynniejszy rodzaj, a mianowicie pizza neapolitańska. Wyróżnia ją bardzo cienkie ciasto, do powstania którego używa się mąki, wody, niewielkiej ilości drożdży oraz morskiej soli. Ciasto powinno leżakować przynajmniej 24 godziny, a kształt nadawany jest mu wyłącznie ręcznie. Technika jest tutaj bardzo ważna, bowiem powietrze z ciasta powinno być wypychane ze środka ba brzegi. Dodatki do pizzy to przede wszystkim sos pomidorowy, mozzarella, świeża bazylia i oliwa z oliwek. Jeżeli lubimy więcej dodatków, lepszym wyborem będzie dla nas pizza rzymska, której ciasto jest zdecydowanie bardziej chrupiące. Popularną pizzą jest tutaj capricciosa, składająca się z szynki, pieczarek, oliwek, karczocha i pomidorów. W Rzymie ta pizza bardzo często sprzedawana jest jako jedzenie typu fast food, sprzedawana na kawałki owinięte w papier. Jeszcze bardziej puszyste ciasto posiada pizza sycylijska. To puszysty placek, który często posiada prostokątny kształt, aby łatwiej można go było kroić.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje pizzy, to istnieje też podział na dwa rodzaje pizzy - bianca (biała) oraz rosso (czerwona). Pierwsza z nich podawana jest bez czerwonego sosu, a dodatkami są najczęściej zielone warzywa. Do przygotowania tej przepysznej pizzy często wykorzystuje się biały sos, przyrządzany na przykład na bazie mleka.