Własny food truck to marzenie wielu osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę w branży gastronomicznej. Ten mobilny lokal z jedzeniem (bo tak w skrócie możemy określić food trucka) cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością i z roku na rok zdobywa nie tylko nowych wielbicieli, ale także osoby, które właśnie z nim pragną związać swoje zawodowe życie. Śmiało można powiedzieć, że daleko w tyle zostawił tradycyjne restauracje, budki z ulicznym jedzeniem lub kebabem. Food truck kojarzy nam się w wakacjami, letnimi festiwalami i oryginalnym jedzeniem z różnych stron świata. Jego ogromną zaletą jest wspomniana już mobilność, dzięki czemu właściciele food trucków mogą pojawiać się na najważniejszych imprezach, jakie odbywają się w plenerze.
Każdy, kto planuje otworzyć własnego food trucka i sprzedawać jedzenie, musi zadbać nie tylko o atrakcyjne menu i odpowiednie urządzenia gastronomiczne. Istotna jest także znajomość przepisów prawa, jakie dotyczą przenośnych lokali gastronomicznych. Czy otwarcie food trucka jest skomplikowane? Co należy wiedzieć, kiedy planujemy założyć własny biznes, którego przedmiotem ma być prowadzenie food trucka? Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia food trucka? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Kto powinien założyć food trucka?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, dla kogo food truck będzie idealnym pomysłem na własny biznes. Przede wszystkim ważna będzie tutaj pasja do gotowania oraz umiejętność szybkiego przygotowywania potraw, które nie muszą zachwycać swoją oryginalnością, ale za każdym razem powinny smakować idealnie. Z jakim jedzeniem najczęściej kojarzą nam się food trucki? Kuchnia meksykańska, kuchnia azjatycka, uwielbiane przez wielu frytki belgijskie - to zaledwie kilka przykładów. Oprócz talentu do gotowania bardzo ważne będzie także nasze nastawienie i otwartość na innych ludzi.
Prowadząc food trucka, nie jesteśmy skazani na zamknięcie w restauracyjnej kuchni. Ruchome placówki gastronomiczne pozwalają nam na ciągły kontakt z klientami, ciekawe rozmowy i wymianę doświadczeń. Food trucki kojarzą nam się przede wszystkim z wolnością i swobodą. Bez sztywnych reguł i wcześniejszej rezerwacji stolika na umówioną godzinę. Aby otworzyć food trucka i odnieść sukces, należy pamiętać o tym, że obok jedzenia bardzo ważna będzie także nasza osobowość. Coroczny zlot food trucków może być świetną okazją do tego, aby lepiej poznać branżę i przekonać się, czy taka atmosfera to faktycznie coś dla nas. W takim miejscu pracujemy najczęściej sami, dlatego ważna jest też świetna organizacja pracy.
Koszt otwarcia food trucka
Każdy biznes wymaga odpowiednich środków finansowych. Nie inaczej jest w przypadku food trucków. Z jakimi dokładnie wydatkami musimy się liczyć? Przede wszystkim będą to kosztu zakupu samochodu koniecznego, aby otworzyć food truck, niezbędne wyposażenie, produkty spożywcze i wynagrodzenie, jeżeli chcemy zatrudnić dodatkową osobę do pomocy. Do tego wszystkiego należy doliczyć także dodatkowe wydatki, jak chociażby ubezpieczenie samochodu.
Usługi gastronomiczne wymagają także wielu specjalnych procedur. Otwarcie food trucka wiąże się przykładowo z koniecznością wizyty u lekarza. Osoby zatrudnione w food trucku muszą posiadać aktualne orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jeżeli chodzi o podatki, food truck traktowany jest jako handel obwoźny, co wiąże się z niższym podatkiem VAT.
Wyposażenie food trucka
Przede wszystkim, jeżeli planujesz otworzyć food trucka, musisz wiedzieć, że nie możesz przyrządzać w nim potraw od zera, a jedynie poddawać je obróbce termicznej. Jest to ważne między innymi ze względu na wyposażenie, jakie powinno się w nim znaleźć. Co zatem obowiązkowo powinno się znaleźć w food truckach? Warto zadbać na przykład o okap gastronomiczny, elektryczny grill, piec do pizzy, czajnik elektryczny bądź ekspres do kawy. Przydatna będzie także witryna ekspozycyjna, w której zaprezentujesz asortyment. W sklepach gastronomicznych kupisz urządzenia nowe, od renomowanych dostawców. Z pewnością przez wiele lat będą się wyróżniać niezawodnym działaniem.
Bardzo ważne będą także wszelkie środki, które pomogą utrzymać właściwą higienę personelu. Niezbędne będzie nam także miejsce do higienicznego mycia produktów spożywczych. Tutaj pojawia się kolejna kwestia, a mianowicie środki spożywcze. Do sukcesu prowadzenia food trucka w dużej mierze przyczynia się to, co będzie w nim serwowane. Już na początku warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kuchni chcesz przyrządzać. Przykładowe food trucki serwować mogą popularne dania typu fast food, kuchnię azjatycką, meksykańską, ale również mogą skupiać się wyłącznie na napojach. Aby otworzyć food trucka i prowadzić go z powodzeniem musisz pamiętać o najważniejszym - wszystkie produkty smażone i nie tylko zawsze muszą być świeże. Z pewnością przydatne mogą być takie sprzęty, jak gofrownice gastronomiczne, bowiem to właśnie gofry stanowią jedną z ulubionych przekąsek wielu osób, przede wszystkim w okresie letnim. Co jeszcze? Mówiąc o szybkich przekąskach, warto postawić na różnego rodzaju frytki czy smażone ziemniaczki, a do tego przydadzą nam się frytownice gastronomiczne, które są bardzo wydajne i łatwe w obsłudze.
Utrzymanie czystości w food truckach
W przypadku food trucków, podobnie jak każdego lokalu gastronomicznego, bardzo ważne jest utrzymanie najwyższego poziomu czystości. W food trucku należy ustanowić odpowiednie procedury, dzięki którym możliwe będzie higieniczne mycie środków spożywczych. Kolejna ważna rzecz to zapewnienie miejsca do higienicznego składowania oraz usuwania niejadalnych substancji czy odpadów. Konieczne może być na przykład zawarcie stosownej umowy o wywóz resztek gastronomicznych. Wszystkie środki spożywcze muszą być też przechowywane w higienicznych warunkach, aby zachować ich świeżość, a przede wszystkim uniknąć ryzyka zanieczyszczenia.
Jeżeli chodzi o wyposażenie, to warto zainwestować na meble i akcesoria ze stali nierdzewnej. Zachowanie wysokiego poziomu higieny często może wymagać stosowania gładkich powierzchni, które są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu oraz dezynfekcji.
Otwarcie food trucka - podsumowanie
Własny food truck to marzenie wielu miłośników sztuki kulinarnej, którzy nie chcą zamykać się w barowej kuchni. Jeśli planujesz założyć food trucka, musisz pamiętać o jego odpowiednim wyposażeniu, ale przede wszystkim ciekawych daniach, jakie będą w nim serwowane. W wielu sklepach z wyposażeniem gastronomii są dostępne odpowiednie urządzenia, które pomogą ci wybrać to, co najważniejsze.
Podsumowując, aby otworzyć food truck, trzeba lubić gotowanie i kontakt z ludźmi.