
Garnki to naczynia, które znajdują się w praktycznie każdej kuchni - zarówno domowej, jak i profesjonalnej. Szczególną popularnością cieszą się te wykonane ze stali nierdzewnej, co wynika w dużej mierze z właściwości samego materiału. Wyróżniają się przede wszystkim łatwością czyszczenia, doskonałym przewodnictwem ciepła oraz odpornością na uszkodzenia czy zarysowania. W trakcie gotowania może jednak zdarzyć się tak, że wystarczy chwila nieuwagi, aby nasz ulubiony garnek uległ przypaleniu.
W takim przypadku pojawia się kluczowe pytanie: jak uratować przypalony garnek, aby służył nam jeszcze przez długi czas? Jakich środków czyszczących użyć, aby z jednej strony były skuteczne, a z drugiej bezpieczne? Sprawdź koniecznie nasz poradnik i dowiedz się, jak szybko i łatwo można umyć przypalony garnek.
Czym wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Domowe sposoby na przypalony garnek
Czyszczenie garnków ze stali nierdzewnej wcale nie musi być trudne. Istnieje kilka domowych sposobów, które doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami i sprawią, że naczynie znów będzie wyglądać jak nowe. Jednym z nich jest soda oczyszczona. Niewielką ilość (około dwie łyżeczki) należy wsypać do naszego garnka, a następnie zalać wrzątkiem. Taką mieszankę pozostawiamy na około godzinę, a po upływie tego czasu garnek należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem zwykłego płynu do naczyń.
Musimy jedynie pamiętać, aby nie stosować tej metody, jeżeli posiadamy garnki aluminiowe, które lepiej wyczyścić octem. Roztwór wody z sodą to dobry sposób na to, aby wyczyścić nawet garnki gastronomiczne, które są często użytkowane i za każdym razem muszą być idealnie czyste.
Spaleniznę z dna garnka można usunąć również w bardziej nietypowy sposób. W tym celu można na przykład użyć coca-coli. Wystarczy wlać ją do takiego poziomu, by zakryć przypalone resztki i gotować przez kilka minut. Pomoże nam to znacznie łatwej uporać się ze spalenizną. Kolejna metoda to wykorzystanie węgla aktywnego. Kilka tabletek (2-3) wystarczy rozgnieść i zalać gorącą wodą. Całość pozostawiamy w garnku na kwadrans, a potem naczynie wystarczy umyć płynem do mycia naczyń.
Jak wyczyścić przypalony garnek od spodu?
Kolejna sprawa dotyczy tego, jak wyczyścić mocno przypalony garnek ze stali nierdzewnej od zewnętrznej strony. Tutaj również możemy usunąć spaleniznę w bardzo prosty (i ekologiczny sposób). Naczynie wystarczy włożyć do miski z octem i ciepłą wodą. Po upływie godziny wystarczy umyć garnek przy użyciu gąbki - trudny do usunięcia brud z pewnością szybciej zejdzie.
Ocet nie powinien być jednak używany do czyszczenia garnka emaliowanego, gdyż może powodować jego matowienie. Kwasek cytrynowy, który także stosowany jest kuchni, nie nadaje się do czyszczenia naczyń emaliowanych, ceramicznych, jak i tych z powłoką teflonową.
Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej: wnioski
Istnieje wiele prostych sposobów, aby usunąć przypalenie z garnka ze stali nierdzewnej. Możemy do tego wykorzystać produkty, jakie każdy z nas posiada w swoim domu - ocet, sodę oczyszczoną, a nawet colę czy tabletki węgla aktywnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przypalony garnek kuchenny zdjąć z ognia i poczekać aż wystygnie. Dzięki temu nie tylko unikniemy poparzeń, ale też będziemy mogli skuteczniej usunąć przypalone resztki.