Każda zupa, aby smakowała wyjątkowo, powinna być przygotowana z najlepszych składników, a także gotowana w odpowiednim garnku. W przypadku rosołu, do wyboru mamy na przykład garnki emaliowane, garnki ze stali nierdzewnej, garnki aluminiowe i inne popularne naczynia. Wybierając garnek na rosół, warto zawrócić uwagę nie tylko na materiał wykonania, co jest bardzo ważne przy jednostajnym gotowaniu, ale także pojemność. Naczynie powinno być na tyle pomiestne, aby swobodnie zmieścić w nim mięsa, wywar i warzywa. Długie gotowanie wymaga także tego, aby garnek był dobrym przewodnikiem ciepła.

Rosół to tradycyjna zupa, która nierozerwalnie kojarzy nam się nie tylko z niedzielnym obiadem, ale również wieloma ważnymi uroczystościami. Mięso, aromatyczny bulion, świeże warzywa i ręcznie robiony makaron - to chyba najważniejsze składniki tego dania. Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to tylko zwykła potrawa, ale także wspaniałe antidotum, jakie często serwowane jest nam w czasie choroby. Pozornie może nam się wydawać, że przygotowanie idealnego rosołu nie jest niczym skomplikowanym. W praktyce okazuje się jednak, że bardzo ważne są nie tylko dobrej jakości składniki, ale także naczynie, w jakim gotujemy. Jaki zatem garnek będzie najlepszym wyborem do gotowania rosołu? W poniższym wpisie porównujemy różne rodzaje garnków i podpowiadamy, w którym z nich najlepiej jest gotować rosół, aby zawsze zachwycał nie tylko smakiem, ale również aromatem i wyglądem. Sprawdź koniecznie.

Wybór odpowiedniego garnka na rosół - co trzeba wiedzieć?

Na początku warto zastanowić się nad tym, czym ogólnie powinno się charakteryzować idealne naczynie do gotowania rosołu. Przede wszystkim musi być wykonane z materiałów, które doskonale przewodzą ciepło. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ rosół jest przykładem zupy, jaką gotujemy przez długi czas na małym ogniu. Jeżeli ścianki garnka będą równomiernie nagrzane, wówczas uda nam się uzyskać naprawdę aromatyczną zupę. Wszystkie składniki będą idealnie ugotowane, a rosołowi nie grozi przypalenie. Aby tego uniknąć, warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas garnek posiada dostatecznie grube dno.

Doskonale sprawdzą się tutaj na przykład garnki, w których zastosowano technologię dna wielowarstwowego, gdzie dodatkowo (oprócz stali nierdzewnej) wykorzystano też aluminium. W takim garnku potrawy nie przywierają, co znacznie ułatwia gotowanie.

Wybór garnka na rosół a bezpieczeństwo i wygoda gotowania

Gotowanie rosołu to często dość czasochłonne zajęcie. Najczęściej w tym samym czasie gotujemy jeszcze wiele innych potraw, dlatego ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Dobrej jakości garnek może nam w tym oczywiście pomóc. Najlepiej gotować rosół w garnku posiadającym specjalne, nienagrzewające się uchwyty. Pomoże nam to uniknąć poparzeń w chwili, kiedy chcemy na przykład zestawić naczynie z kuchenki.

Taki garnek sprawdzi się także w wielu innych sytuacjach. Mniejszy model będzie doskonały do gotowania makaronu, który jest nieodzownym dodatkiem do każdego niedzielnego rosołu.

Odpowiedni garnek do gotowania rosołu - pojemność

Jeżeli chodzi o to, jaki garnek do rosołu wybrać, to ważna jest także pojemność naczynia. Rosół gotowany jest przez długi czas. Do jego przygotowania używa się mięsa, dużej ilości warzy oraz aromatycznego bulionu. Właśnie dlatego ważne jest, aby garnek posiadał stosowną pojemność - tutaj do wyboru mamy bogaty asortyment garnków. Możemy wybrać takie, które pomieszczą 20, 50, a nawet 100 litrów. Bardzo często rosół gotuje się nie tylko na niedzielny obiad, ale także specjalne okazje, na które zapraszamy wielu gości. Warto zatem zaopatrzyć się w garnki różnych rozmiarów, które możemy wykorzystać oczywiście także do gotowania wielu innych zup.

W garnkach z jakiego materiału gotować rosół?

Kolejna rzecz dotyczy tego, z jakich materiałów powinny być wykonane garnki do gotowania wspomnianej potrawy. Możliwości mamy kilka. Dużą popularnością cieszą się na przykład garnki emaliowane, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na garnki ze stali nierdzewnej. Takie naczynie jest dobrym przewodnikiem ciepła, utrzymuje rosół w odpowiedniej temperaturze przez długi czas po ugotowaniu.

Co o garnkach do gotowania rosołu mówi historia?

O tym, że wybór garnka do gotowania rosołu ma bardzo duże znaczenie, świadczyć może fakt, że problem ten poruszany był już w słynnej książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej pt. "365 obiadów za 5 złotych" z roku 1871. Czytamy w niej między innymi, że rosół, a także bulion i wiele innych zup, do których wchodzi jakikolwiek kwas, powinny być gotowane w garnku glinianym polewanym. Zdaniem autorki, rosół w rondlu gotuje się zbyt szybko i szybko też paruje. Ponadto, glina jest złym przewodnikiem ciepła, dlatego "utrzymuje rosół w jednostajnym gotowaniu".

Podsumowując, odpowiedni garnek do rosołu powinien się znaleźć w każdej kuchni. Warto pamiętać, aby naczynie było odpowiednio duże, ponieważ wszystkie składniki rosołu powinny zostać dobrze przykryte wodą.

Tutaj do wyboru mamy na przykład bardzo duże garnki niemieckie, które posiadają pojemność nawet 100 litrów. Warto także zwrócić uwagę na popularne garnki Tadar z wysokim dnem.