Dania typu fast food stały się w naszym kraju niezwykle popularne w latach 90. XX wieku i od tego czasu niewiele się zmieniło. Znajdziemy je nie tylko w popularnych restauracjach, gdzie szybko zamówimy, a następnie równie szybko zjemy wybrany posiłek. Żywność typu fast food bez problemu kupimy także w sklepach czy na stacjach benzynowych. Początkowo była to odpowiedź na zmieniający się tryb życia wielu osób. Ciągły pośpiech i brak czasu na gotowanie sprawiły, że w barach szybkiej obsługi stołuje się coraz więcej ludzi. Jeżeli nawet na to nie mamy czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby hot dogi, frytki z serem, zapiekanki bądź kawałki kurczaka z wybranym sosem zamówić z dostawą wprost pod nasze drzwi.

Wokół fast foodów narosło wiele kontrowersji. Dużo mówi się o ich szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Sporo do życzenia pozostawia także ich skład, bowiem takie potrawy wyróżniają się między innymi wysoką zawartością tłuszczu, a mimo to są niezwykle popularne na całym świecie. Ich regularne spożywanie może prowadzić do otyłości czy chorób układu krążenia. Jakie są zatem fast foody? Dlaczego szybkie jedzenie stało się aż tak popularne? Czy fast food może być zdrowy? Tego wszystkiego dowiedz się z poniższego wpisu.

Czym jest fast food? Jakie są popularne fast foody?

Fast food to w dosłownym tłumaczeniu szybkie jedzenie. Ich popularność wynika między innymi z tego, że są stosunkowo tanie i nie musimy na nie długo czekać. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że kojarzą nam się wciąż z amerykańskim stylem życia, który przez wiele lat był dla nas niedostępny. Do popularnych fast foodów zaliczyć należy na przykład kawałki kurczaka, czyli popularne nuggetsy często sprzedawane z pikantnymi sosami, frytki, krążki cebulowe, hamburgery, ale też takie dania jak pizza czy kebab.

Fast foody cechują się głównie niską zawartością składników odżywczych, bardzo często smażone są też na głębokim tłuszczu. Do tego dochodzi duża ilość soli, a ponieważ idealnym dodatkiem są zawsze gazowane napoje, również duże ilości cukru. Szybko prowadzą do uczucia sytości, za to częste sięganie po ulubionego hamburgera z frytkami lub zapiekanki, to jedna z głównych przyczyn nadwagi i otyłości.

Kaloryczność fast foodów

W fast foodowych daniach znajdziemy między innymi szkodliwe tłuszcze trans, glutaminian sodu, sztuczne barwniki czy wzmacniacze smaku. Często mówi się też, że do ich powstania używa się produktów wyjątkowo niskiej jakości, dlatego są one tak tanie. Trzeba wiedzieć, że taka przekąska może być prawdziwą bombą kaloryczną. Przykładowo kawałek pizzy to nawet 300 kalorii, a jak wiadomo na jednym kawałku zazwyczaj się nie kończy. Kebab to około 650 kalorii, hot dog zawiera ich nawet 450. Duży wpływ na kaloryczność dań mają przede wszystkim dodatki w postaci tłustych sosów czy serów. Kaloryczność hamburgerów wynosi około 250 za jedną sztukę, smażony kurczak to nawet 800 kalorii.

Jeżeli zależy nam na tym, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją, warto zmienić nawyki żywieniowe. Nie trzeba oczywiście rezygnować z ulubionych posiłków, bowiem pyszne dania możemy łatwo przyrządzić w zaciszu własnego domu. Wyjdzie nie tylko zdrowiej, ale też taniej.

Domowy fast food - jak go przygotować?

Czy fast food może być nie tylko smaczny, ale dodatkowo również zdrowy? Okazuje się, że tak i bez problemu możemy go przyrządzić we własnym domu. Wtedy mamy też pełną kontrolę nad tym, jakich produktów używamy do tego, aby przyrządzić burgera czy pizzę. Jak zatem odchudzić fast foody? Co zrobić, aby dostarczały nam cennych składników mineralnych, a ich kaloryczność była znacznie mniejsza?

Zacznijmy może od popularnego burgera. Ten przysmak może być nie tylko zdrowy, ale też wyjątkowo smaczny. Sekret tkwi w składnikach. Zamiast popularnych bułek, często paczkowanych, możemy wybrać świeżą i chrupiącą grahamkę lub bułkę z ziarnami. Do tego wysokiej jakości mięso (na przykład z indyka) oraz popularne warzywa - pomidory, cebulka i ogórki konserwowe. Taki burger z pewnością będzie lepszą opcją. Do tego sos przygotowany na przykład na bazie jogurtu naturalnego. Oczywiście jest także wersja wegetariańska, gdzie do bułki zamiast tradycyjnego mięsa, możemy dać pieczonego buraka lub odpowiednik mięsa przygotowany z fasoli. Taki hamburger z pewnością zdobędzie nasze podniebienia. Podobnie możemy też przygotować kebaby. Tutaj też możemy dodać świeże warzywa, sałatę, mięso i sos przygotowany na bazie jogurtu naturalnego oraz ziół. Domowe danie w zdrowszej wersji. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej niebanalnego, możemy przyrządzić popularne trójkątne kanapki albo tortille na przykład z łososiem wędzonym i wybranymi dodatkami.

Popularność fast foodów - podsumowanie

Rosnąca popularność fast foodów sprawia, że dietetycy i lekarze biją na alarm. Dania typu fast food (frytki, pizza, hamburger, kebab, chipsy, taco z serem) spożywane okazjonalnie mogą być odskocznią, kiedy nie mamy czasu na przygotowanie posiłku, jednak warto pamiętać o tym, że nie mogą być stałym punktem diety. Wiele restauracji wprowadza ostatnio do swojego menu dania, które możemy nazwać zdrową alternatywą dla fast foodów. Burgery z aromatycznym mięsem i świeżymi warzywami albo pizza z dodatkiem kurczaka i pomidorowym sosem - to znacznie lepsze rozwiązanie. Domowy pyszny fast food możemy także przygotować we własnym domu. Wówczas dokładnie wiemy, co się w nim znajduje. Takie dania będą posiadać więcej składników odżywczych czy błonnika pokarmowego, za to znacznie mniej węglowodanów.

Wiele restauracji stawia obecnie na dania typu fast food w znacznie zdrowszej wersji. Hamburgery w wersji wegańskiej z dodatkiem domowych sosów to zaledwie jedna z wariacji na temat szybkiego jedzenia. Fast food przechodzi różne modyfikacje, aby uczynić go bardziej przyjaznym dla naszego zdrowia, chociaż musimy pamiętać, że wydłuża to czas przygotowania takiego dania. Dużą popularnością cieszą się na przykład frytki z batatów, które w parze z dobrym burgerem są naprawdę ciekawym zestawem. Bardzo ważne są także warunki, w jakich przyrządza się dania oraz wyposażenie. Przykładowo frytownice gastronomiczne to profesjonalne urządzenia, w których przyrządzimy nie tylko frytki, ale też kawałki mięsa czy nawet warzywa. Podsumowując, fast food może być lepszy niż dania z popularnych sieciówek. Wystarczą dobrej jakości składniki, aby cieszyć się smakiem naprawdę pożywnego hamburgera.