Chyba w każdym lokalu gastronomicznym świeże lub gotowane warzywa stanowią podstawę wielu potraw, a czasami podawane są także osobno - jako danie główne. Dotyczy to obecnie nie tylko kuchni wegetariańskiej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest zdrowa dieta, dlatego rezygnuje z ciężkostrawnych posiłków na rzecz czegoś lżejszego. Warzywa wcale nie muszą być nudne. Na ich podstawie przyrządzimy wiele aromatycznych zup, sałatek, kremów, a nawet zastąpimy nimi mięso w popularnych daniach. W okresie letnim ogromną popularnością cieszą się chociażby warzywa z grilla, które wcale nie smakują gorzej od znanych wszystkim steków bądź kiełbasek.

Bardzo ważne jest nie tylko to, jakie warzywa wybieramy, ale także, w jaki sposób je podajemy. Każde danie wymaga ich innej obróbki. Do niektórych sałatek muszą być pokrojone w kostkę, a do innych w cieniutkie paski. Zawodowi szefowie kuchni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że istnieją różne techniki krojenia warzyw. Jedne z nich nie są niczym skomplikowanym i bez trudu poradzi sobie z nimi nawet osoba początkująca. Inne zaś wymagają od nas nie tylko wprawy, ale także często odpowiednich narzędzi. Krojenie warzyw w kostkę, paski czy plasterki - to codzienność niemal każdego, kto zajmuje się sztuką kulinarną. Jakie są zatem sposoby krojenia warzyw? Odkryj najpopularniejsze techniki i gotuj jak zawodowcy z najlepszych restauracji.

Krojenie warzyw - to warto wiedzieć

Krojenie warzyw jest czynnością, którą wykonujemy niemal każdego dnia. Nawet początkujący kucharz zdaje sobie sprawę z tego, że od rodzaju potrawy zależy to, jak powinniśmy pokroić warzywa. Zupy, potrawki, dodatki do kanapek, sałatki, gulasze - każde z tych dań wymaga tego, aby przygotować do nich warzywa w inny sposób. W tym miejscu należy zaznaczyć, że istnieją różnorodne techniki krojenia warzyw. Jedne z nich są naprawde proste i każdy z nich poradzi sobie z nimi bez problemu, inne zaś są prawdziwym popisem sztuki kulinarnej. Dzięki nim nawet proste dania możemy zmienić w prawdziwe arcydzieła.

Praktycznie wszystkie warzywa przed podaniem wymagają tego, aby pokroić je na odpowiednie kawałki. Dzięki temu nie tylko można je łatwiej skonsumować. Kiedy przykładowo przyrządzamy sałatkę, krojenie warzyw w kostkę sprawia, że można je lepiej połączyć z innymi składnikami, jak dipy czy specjalnie przyrządzane sosy sałatkowe. Dotyczy to bardzo wielu warzyw. Nie tylko tak popularnych, jak seler czy marchewka. Na stosowne kawałki kroimy też pomidorki koktajlowe, bataty i wiele, wiele innych.

Pamiętajmy o tym, że krojenie warzyw to nie tylko niezbędna umiejętność w kuchni, ale też sposób na wydobycie z nich pełni smaku oraz aromatu. Korzystając z różnych sposobów krojenia, możemy stworzyć nie tylko smaczne danie, ale i wspaniałe dekoracje innych potraw. Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas krojenia. Upewnij się, że używasz ostrego noża, który poradzi sobie nawet z twardymi produktami. Trzymaj palce z dala od ostrza i w pełni skup się na zadaniu, a wtedy stworzysz naprawdę prawdziwe dzieła małej sztuki kulinarnej.

Dlaczego sposoby krojenia warzyw są tak istotne?

Jak już zostało wspomniane, krojenie warzyw z jednej strony ułatwia ich jedzenie. Dodatkowo pozwala wydobyć lepiej ich smak oraz aromat, a także połączyć je z pozostałymi składnikami potrawy. Odpowiednie sposoby krojenia warzyw są bardzo ważne w kuchni wegetariańskiej, ale także azjatyckiej. To właśnie tam spotykamy często różne dania, w których warzywa są idealnie pokrojone na cienkie paseczki. W naszej kuchni królują przede wszystkim warzywa pokrojone w kostkę, stanowiące podstawę wielu zup oraz sałatek.

Odpowiednia technika krojenia warzyw jest też bardzo ważna ze względów estetycznych. Nie da się ukryć - jemy także oczami. Sposób, w jaki podane jest danie, wpływa na nasze zmysły i sprawia, że bardziej nam smakuje. W wielu restauracjach szefowie kuchni dokładają wszelkich starań, aby wydawane gościom potrawy nie tylko wyśmienicie smakowały, ale także prezentowały się na najwyższym poziomie.

Najpopularniejsze techniki krojenia warzyw

Trzeba wiedzieć, że techniki krojenia warzyw wzięły swoją nazwę z języka francuskiego. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie tamtejsza kuchnia od wieków uchodzi za najbardziej wyrafinowaną i apetyczną. Dodatkowo to duże ułatwienie dla kucharzy z różnych krajów, mogących łatwiej ze sobą się porozumieć. Czy wiesz, co oznaczają takie terminy, jak vichy, julienne albo batonnets? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze techniki krojenia warzyw, które z pewnością pomogą ci przygotować wiele wspaniałych potraw z różnych stron świata.

Plasterki - vichy

Ta metoda krojenia warzyw znana jest chyba każdemu. Od razu należy wspomnieć, że nie ogranicza się ona wyłącznie do marchewki, ale także pozostałych bardziej kształtnych warzyw. Podstawą jest to, aby uzyskać cienkie, liczące ok. 1 do 2 milimetrów grubości plasterki, które możemy wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystujemy je do pysznych zup lub sałatek. Warzywa pokrojone w plasterki stanowią jednak w restauracjach czy cateringu bardzo często dekorację talerzy z innymi potrawami, wędlina i tym, wszystkim, co ogólnie określamy mianem zimnej płyty.

Vichy jest metodą wykorzystywaną głównie do krojenia podłużnych warzyw, jak marchewka, pietruszka czy ogórek. Trzeba przyznać, że jest to jedna z prostszych metod krojenia, dlatego doskonale poradzą sobie z nią nawet osoby początkujące w kuchennych zmaganiach. Sama metoda krojenia wzięła swoją nazwę od miasta we Francji.

Zapałki i drobne słupki - julienne

Taka technika krojenia warzyw polega na tym, aby wybrane warzywo zamienić na bardzo cienkie słupki, które dla zawodowego szefa kuchni są niemal codziennością. Trzeba przyznać, że na początku może to sprawiać sporo kłopotu, bowiem idealne julienne powinny mieć nie więcej niż milimetr grubości. Drobne słupki także wykorzystujemy bardzo często w zupach i sałatkach, ale stanowią także podstawę dań w kuchni azjatyckiej.

Jeżeli chcemy specjalizować się w tej technice, koniecznie musimy zaopatrzyć się w nóż o długim ostrzu. Zawodowi kucharze bardzo często wykorzystują także specjalne noże krojenia w julienne, które przypominają obieraczki. Idealne paseczki prezentują się bardzo estetycznie i stanowią nie tylko składnik potraw, ale także fantastyczną ozdobę.

Słupki - batonnets

Jeżeli warzywne zapałki wydały nam się zbyt skomplikowane, to spróbujmy może batonnets. Są one zdecydowanie grubsze, mogą mieć nawet pół centymetra. W kuchni mają różnorodne zastosowanie. Z jednej strony stanowią doskonały dodatek do zup czy sosów, a z drugiej są podstawą wielu przekąsek. Jeżeli poszukujemy wegetariańskiej przystawki, możemy je podawać z hummusem, wybranym dipem lub przyprawami.

Bardzo drobna kostka - brunoise

Krojenie warzyw w kostkę jest chyba najpopularniejszą metodą. Wykorzystujemy ją niezwykle często, kiedy przyrządzamy sałatki albo zupy warzywne. Wielu osobom może się wydawać, że warzywa pokrojone w kostkę niczym się między sobą nie różnią. To jednak spory błąd, a brunoise jest tego dobrym przykładem. Brunoise to nic innego, jak bardzo drobniutko posiekana kostka, które według prawideł sztuki kulinarnej powinna mieć wymiary 2x2x2 milimetry. W rzeczywistości chodzi jednak o to, aby podkreślić, że warzywa pokrojone w brunoise muszą być naprawdę drobniutkie. Taka kostka jest świetna, kiedy przyrządzamy zupy jarzynowe i wiele popularnych sałatek.

Taka technika krojenia warzyw skraca także czas potrzebny na ich obróbkę termiczną. Produkty pokrojone w brunoise są dobrym składnikiem do wielu farszów, ale z powodzeniem wykorzystamy je także jako dodatek do omletów albo dań z ryżem.

Macedoine - krojenie warzyw w kostkę

Macedoine to technika krojenia warzyw, którą chyba najczęściej możemy spotkać w wielu kuchniach. To tradycyjne krojenie warzyw na kostkę większą niż ta znana z metody brunoise. Warzywa pokrojone w ten sposób mogą stanowić również podstawę wielu potraw, jak zupy oraz sałatki. Z tą techniką poradzą sobie bez trudu nawet początkujący adepci sztuki gotowania.

Trzeba przyznać, że macedoine jest techniką chyba najczęściej spotykaną w kuchni polskiej. Wykonujemy ją niemal intuicyjnie, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że nosi ona swoją specjalną nazwę. Warzywa możemy pokroić tradycyjnie, ale bardzo często wykorzystuje się w tym celu specjalne urządzenia z wymiennymi nakładkami, jak chociażby szatkownice elektryczne do warzyw. Wymienne tarcze pozwolą nam uzyskać kostkę o różnych rozmiarach, ale także wiele innych możliwości - plasterki, paski czy wiórki.

Chiffonade - technika krojenia zielonych warzyw liściastych

Chiffonade to bardzo ciekawa technika krojenia, bowiem dotyczy zielonych warzyw liściastych. Będzie zatem doskonała dla miłośników sałaty czy szpinaku, ale także popularnych ziół z bazylią oraz szałwią na czele. To bardzo prosty sposób krojenia, dlatego bez problemu poradzą z nim sobie nawet osoby początkujące. Jak kroić metodą chiffonade? Otóż liście warzyw należy bardzo ciasno zwinąć w rulon, a potem przy użyciu ostrego noża kroić w cieniutkie wstążki. Tajemnicza nazwa odnosi się do produkcji materiału, szyfonu, bowiem w języku francuskim chiffon oznacza nic innego, jak właśnie skrawek materiału.

Chiffonade to technika, która będzie doskonała, kiedy przyrządzamy różnorodne sałatki lub inne potrawy z dodatkiem aromatycznych, świeżych ziół. Nie jest trudna, a z pewnością urozmaici kulinarne zmagania.

Techniki krojenia warzyw - podsumowanie

Techniki krojenia warzyw są bardzo ważne w niemal każdej kuchni. Różnią się one między sobą przede wszystkim stopniem trudności. Kucharze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że idealnie pokrojone warzywa pozwolą nam przygotować idealne potrawy. Krojenie warzyw w kostkę, plasterki, paski - sposobów jest wiele, a każdy z nich sprawdzi się w przypadku innych potraw. Nie trzeba wiele, aby gotować jak zawodowiec, a poznanie wszystkich technik krojenia warzyw z pewnością pomoże nam osiągnąć mistrzowski poziom.